sobota 16. júna 2012

Doplnky výživy: chia

Počula som o nej veľakrát, v niektorých fitness časopisoch ju používajú ako prísadu do jedál, no nikdy som na ňu nenarazila pri nákupoch. Až dnes, a úplnou náhodou. Bola som smädná (bodaj by nie, keď je vonku 37 °C) a tak som nabehla do prvého obchodu, ktorý bol po ceste. A tam ... na stene obrovský plagát s chia semienkami a na ňom popis účinkov. A verte, bol to siahodlhý zoznam. 

Chia (číta sa "čia"), taktiež známa ako Šalvia hispánska (Salvia Hispanica), je kvetnatá rastlina z rodu mäty, ktorá rastie v Mexiku a južnej Amerike. Rastlina dorastá do výšky 1 metra a jej kvety sú fialové alebo biele. Semienka tejto rastliny sú veľmi malé, s priemerom iba 1 mm. Sú oválne a môžu byť hnedé, čierne, šedé, alebo biele. Sú to práve tieto semienka, ktorých výhody v strave sú niekoľkonásobné. Veľkým pozitívom je, že sú 100%-prírodné a neobsahujú žiadne “zvyšky“ chemických pesticídov (listy tejto rastliny totiž prirodzene odpudzujú škodcov).

Chia sú nabité celým radom výživných látok - vitamínmi skupiny B (predovšetkým vzácnym B17), ako aj vitamínmi A, C a E. Ďalej obsahujú aj 18 druhov aminokyselín (vrátane všetkých esenciálnych  s výnimkou taurínu), rozpustnú vlákninu a 4x väčšie množstvo antioxidantov než obsahujú napr. čučoriedky. 

Okrem toho:
- sú najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín a na rozdiel od rýb neobsahujú cholesterol
- obsahujú 5x väčšie množstvo vápnika ako mlieko (600mg v 100g chia, 120mg v 100g mlieka), navyše vápnik zo semienok je ľahšie využiteľný ako vápnik z mlieka, a to vďaka obsahu bóru, ktorý pôsobí ako katalyzátor
- obsahujú bór potrebný pre stavbu kostí (bór  je dôležitý pri spracovaní vápnika, horčíka, mangánu a fosforu v kostiach a taktiež pre rast svalov)
- obsahujú rozpustnú vlákninu
- pomáhajú znižovať krvný tlak (preto sa neodporúčajú ľuďom, ktorý už nízky krvný tlak majú)
- podporujú detoxikáciu
- po zmiešaní s vodou vzniká gél s podobnými účinkami ako majú gély určené pre bežcov (chia dokážu absorbovať až 12x viac vody ako samy vážia, čím zväčšia svoj objem a vzniká gél)
- dodávajú energiu počas celého dňa

Na záver už len dodám, že dnešným dňom začínam tento "zázrak" testovať aj ja a o výsledku určite napíšem. Takže sledujte blog a aktívne na sebe pracujte :) 

Foto zdroj: internet


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára