pondelok 30. septembra 2013

Beskydský hradný triangel

... alebo čo môžete stihnúť za jeden víkend :)
V lete som zmenila prácu a tak dovolenka tak skoro nehrozí. Ale keďže milujem jeseň, nedalo mi to a narýchlo som si vytipovala aspoň víkendovú lokalitu (zohnať doprovod už nebol problém). A ako sa hovorí, dobre bolo, málo bolo ..

V piatok trošku zhon, rovno z práce na vlak do Považskej Bystrice, tlačenica... veď to poznáte. Cieľ cesty: kemp na okraji Manínskej tiesňavy. Na fotkách vyzeral dobrodružne a vlastne aj bol - vonku pár stupňov pod nulou, v bungalove elektrický ohrievač a v kempe ani noha (dokonca ráno nám do okna nazerala srnka). 

V sobotu ráno sme si zabehli dole do dediny nakúpiť a potom šup s batohom cez hory - cez Manínsku a Kostoleckú tiesňavu do obce Vrchteplá a odtiaľ cez les do Súľova (pohodlná prechádzka na tri-štyri hodinky). Poobede sme stihli aj Súľovský hrad a teplú večeru v reštike (na výber kuracie prsia na všetky spôsoby a palacinky...).

V nedeľu hrebeňovka po Súľovských skalách (jaskyňa Šarkania diera je trošku hardcore), mierny odklon do Lietavy a späť, celý okruh okolo 8 hodín. Večera v novopostavenej kolibe, kde žiaľ mali už len pečené husacie stehno, kapustu a knedľu (väčšinou mňam-mňam, ale keď máte 3 dni chuť na bryndzové halušky ...hmm).  

Jediné, čo sme nestihli, bol hrad Hričov, ktorý spolu s dvoma spomenutými hradmi tvorí Beskydský hradný triangel. Nevadí, tam som už raz bola :)

Ak máte voľný víkend, odporúčam - teraz na jeseň hrajú Súľovské skaly všetkými farbami a sú ideálne aj pre rodiny s deťmi..


Manínska tiesňava, najužšia časť
Súľovské skaly

Súľovský hrad

Pohľad zo Súľovského hradu na obec Súľov

Gotická brána

Gotická brána

Súľovské skaly


Šarkania diera

Výstup do jaskyne


hrad Lietava
Cesta na Lietavu (hrad v pozadí)

Výstup do Šarkanej jaskyne

Súľovský hrad

1 komentár: